Bizi takip edin...

Ventolin

Ventolin, astım hastalarının yada solunum yolu rahatsızlığı olan kişileri kullandığı hava adı verilen ilaç çeşididir. Açıklamaları aşağıda belirtiğimiz şekilde kullandığınız ilacın neye faydası ve zararı olduğunu bilmeyiz. Kulaktan dolma ilaçları kullanmamalıyız ve mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanmalıyız. Nefes darlığı ve hırıltı gibi astım belirtilerini giderir. İlacın bileşenlerine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız. Kullanan kişinin şiddetli kalp hastalığı var ise, troid bezleri rahatsızlığı varsa, şeker hastalığı varsa bu ilacı kullanımında mutlaka bu rahatsızlıklarınızı hekiminize söyleyin. Ventolinin, ayrıca şeker hastalığı olanlara da doktoruna danışarak kullanmalı ve dozunu ayarlamalıdır.

Ventolin

Ventolin, eğer kalp ritm bozukluğu yaşıyorsanız öncelikle doktorunuza baş vurarak bu ilacı kullanmanız gerekir. 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Hamilelik ve emzirme durumlarından hekiminize danışarak kullanın. Size nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanın. Eğer boğazınızda şişkinlik veya beklenmeyen bir etki görürseniz, hemen doktorunuza baş vurun. Karın ağrısı, titreme, kurdeşen gibi görülen durumlarda kullanımı durdurun. Doktorunuza ulaşın. Ventolini, bu ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.

Ventolin Nedir?

Ventolin nedir, astım hastalarının kullandığı havalar dandır. Akciğerde hava yollarını daha da genişleterek daha rahat nefes alıp vermenizi sağlar. Rahatlatıcı bir tedavi yöntemidir.

Ventolin Yan Etkileri

Ventolinin zararları, yutmayı veya nefes almayı zorlaştırıyorsa, dudaklarda, yüzde, ağızda, dilde ve boğazda şişme, deri döküntüsü, halsizlik baş dönmesi ve kendinden geçme dengesizlik. 10 hastada bir kişide görülebilir, yaygın olan yan etkileri kalp atışının hızlanması ve titreme baş ağrısıdır. Yaygın olmayan yan etkileri ise, boğaz yollarından sorunlar, kas krampları, çarpıntılar. Seyrek görülmüş yan etkileri ise, kol ve bacak damarlarından genişleme, kandaki potasyum düzeyinin normalin altına düşmesidir. Çok nadir görülen yan etkileri, bronşların daralması, aşırı hareket halinde olma, kalp ritmi bozukluğu. Fazla bilinmeyen zararları, kalp kaslarının bir kısmının oksijensiz kalması. Anlatıldığı gibi görünen durumlarda hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Ventolin Kullanımı

Yetişkinler ve 12 yaş ve üzeri adölesanlar:

• Astımı rahatlatmak ve  önlemek için alerjiye neden olan etkene maruz kalma yada egzersizin 10-15 dakika öncesinde 2 inhalasyon

• Maksimum kullanımı bir gün ( 24 saate) 8 inhalasyondur.

Gerektikçe kullanıma ve sürekli kullanımına ihtiyaç duymak veya dozdaki ani artışların astımın kötüye gittiğini gösterir. Aşırı doz istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilir, ilacınızın dozunu ve uygulama sıklığını sadece hekiminize danışarak arttırın.

Ventolin Faydaları 

• Kontrol edici ilaç olarak kullanılmamalıdır, astımda düzenli kullanımı önerilmez.

  • Astımda semptom giderici rahatlatıcı bir ilaçtır.

• Astım, uzun süreli devam eden hava yolları  iltihabında ve rahatsızlıklarında kronik bronşit veya akciğerde hava yollarının bronşların kısa sürede genişletilmesini ve rahatlama sağlar

• Egzersiz, alerjiye maruz kalma gibi astım krizinin ortaya çıkmasına neden olduğu durumlarda tedavi edici olarak kullanılır.

• Kronik tıkayıcı akciğer hastalığında koah belirtileri aza düşürmek için ve kurtarıcı bir ilaç olarak kullanımı uygundur.

Düzenli tedavide tercih edildiği söylenmez.

Ventolin Ne İşe Yarar

Ventolin ne işe yarar, astım ve nefes almada bozukluklarda bronşlarda dolulukta hava yollarını açarak rahatlama sağlayan ilaçtır. Astım krizini önlemekte ve koah hastalığının belirtilerini aza düşürmek için kullanılır.

Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz